Zaujímavosti CHKO Vihorlat
Na území CHKO Vihorlat sa nachádzajú rôzne prírodné zaujímavostí. Ako je napríklad Morské oko, Sninský kameň a Beňatinská veľryba.
Morské oko
Je národnou prírodnou rezerváciou o rozlohe 108 ha, z toho má vodná plocha 13,8 ha. Jazero vzniklo v období sopečnej činnosti, v dôsledku mohutného svahového zosuvu. Je súčasťou CHKO Vihorlat a nachádza sa vo výške 609,2 m n. m., jeho dĺžka je 750 m a hĺbka 25 m. Do jazera ústi šesť prameňov a prebytočnú vodu odvádza potok Okna. Morské oko je po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese vo Vysokých Tatrách našim tretím najväčším prírodným jazerom. V jazere sa nachádza množstvo rýb avšak rybolov, kúpanie a člnkovanie sú zakázané. V oblasti nie je dovolené ani zakladanie ohnísk a táborenie.Patrilo grófke Gladys Vanderbilt – Széchenyi do roku 1945. V roku 1942 dala pri jazere vybudovať malý kaštielik dôvodom výstavby bola choroba jej dcéry, ktorú tu liečila. Tento objekt neskôr slúžil ako poľovnícka chata, v okolí sa nachádzala aj jelenia, srnčia a zubria obora. V súčasnosti slúži zrekonštruovaní kaštielik ako reprezentačná lesnícka chata. Jazero Morské oko, ktoré je situované v srdci pohoria Vihorlat je jedným z najkrajších prírodných jazier na Slovensku dnes sa v ňom a okolitých prítokoch nachádza 13 druhov rýb. Najdominantnejší je v súčasnosti v jazere jalec hlavatý. Vyskytuje sa tu aj hrúz škvrnitý, belička európska, mrena karpatská , pstruh potočný a pstruh dúhový. Jazero leží pod Sninským kameňom, v katastri obce Remetské hámre.
Sninský kameň
Patrí medzi naše najkrajšie prírodné útvary v celom pohorí Vihorlatu. Ide o morfologicky výrazný skalnatý hrebeň s dvoma vrcholovými plošinami. Predstavuje zvyšky lávového prúdu, ktorý je budovaný andezitmi. Zároveň sa vypína nad okolité bukové lesy takmer kolmými stenami do výšky cca 15 až 20 m. Plošiny sú oddelené malým sedielkom s turistickým rázcestím. Výstup na ne je po železných rebríkoch, pričom obe plošiny sú miestami široké len 5 – 15 m a dlhé okolo 50 – 80 m. Prekrásny výhľad je zo západnej plošiny na sever a západ, najmä na mesto Snina a hlavný hrebeň Vihorlatu. Krásny výhľad je aj z východnej plošiny, hlavne na jazierko Morské oko a hraničný hrebeň Popričného, ako aj na Východoslovenskú nížinu. Z botanického hľadiska je tu zaujímavý odlišný výskyt rastlín na chladnej severnej a teplej južnej strane. Nachádza sa tu plamienok alpínsky, rozchodník ročný, mliečovec alpínsky, zvonček okrúhlolistý a endemit kostrava vihorlatská. Rozsiahle lesy sú domovom viacerých druhov stavovcov. Na vrchol je prístup možný z oboch smerov, zo severu je to od Sninských rybníkov (260 m n. m.) po modrej cca 8 km. Z juhu je to trasa po asfaltke asi 8 km z Remetských Hámrov na Morské oko (618 m n. m.) a potom asi 4 km na vrchol.
Beňatinská veľryba
Beňatinský travertín je prírodnou pamiatkou a zároveň chráneným územím chránenej krajinnej oblasti Vihorlat nachádzajúcej sa na Slovensku. Táto prírodná pamiatka bola vyhlásená na ochranu geologického odkryvu. Ten predstavuje profil najvýchodnejšie položeného travertínu na Slovensku, s výskytom skamenených zvyškov mäkkýšov. Krásne prírodná scenéria, ako aj priezračná voda lákajú na bezstarostné kúpanie. Beňatinská veľryba pripomína chorvátske skalnaté pobrežie. Aj v súčasnosti pokračuje tvorba travertínu.