CHKO Latorica

    Latorica je po Chránenej krajinnej oblasti Záhorie druhým veľkoplošným chráneným územím nížinného typu krajiny. Územie je vybudované prevažne kvartérnymi sedimentmi s typickým fluviálnym a eolickým reliéfom. Pričom zahŕňa hlavný tok Latorice a dolnú časť toku Laborca a Ondavy so sústavou slepých ramien a s priľahlými lužnými lesmi. Najvýznamnejším fenoménom tejto oblasti sú už dnes zriedkavé  a mimoriadne vzácne vodné a močiarne biocenózy, ktoré tvoria komplex, ktorý nemá obdobu v celej našej republike.

Flóra

Druhové zloženie jednotlivých rastlinných spoločenstiev je veľmi rôznorodé. Zo vzácnych vodných druhov tu môžeme nájsť prevažne lekno biele, leknicu žltú, rezavku aloovitú, kotvicu plávajúcu, húsenikovec erukovitý, ako aj mnohé iné. K  najvzácnejším druhom patrí poniklec (zimmermanov , lúčny), gypsomilka metlinatá, klinček neskorý, vstavač úhľadný, bleduľa jarnámarsilea štvorlistá.  Pravidelne zaplavované lúky, slúžiace prevažne ako pastviny, sú charakteristické hlavne rozptýlenými skupinami krovín  a krovinatých spoločenstiev, ale aj solitérmi, prevažne vŕbami. 

 

vodná a močiarna vegetácia

aldrovandka pľuzgierkatá, chren veľkoplodný,

žerušnica málokvetá, ostrica metlinatá, elatinka kuričkovitá, vstavač úhľadný, starček erukolistý, rezavka aloovitá, kotvica plávajúca

bitotopy lúk a pasienok

ostrica čiernoklasá, pichliač úzkolistý, králik neskorý korunkovka strakatá, bleduľa jarná, bleduľa letná

pieskové duny

poniklec lúčny maďarský, parinec horský, gypsomilka metlinatá

 

Fauna

            Bohaté je aj zastúpenie živočíchov v chránenej krajinnej oblasti Latorica. Poloha územia v migračnej ceste vodného vtáctva predurčuje vysoký počet vyskytujúcich sa živočíchov zo vzdialenejších geografických oblastí.  Z bezstavovcov môžeme spomenúť  napríklad roháča obyčajného, kobylku šúrovú, koníka stepného, modlivku zelenú. Bohaté je aj zastúpenie rýb - čík európsky, blatniak tmavý, lopatka dúhová, hrebeňačka vysoká. Na území sa vyskytujú všetky druhy obojživelníkov - korytnačka močiarna, jašterica zelená, vydra riečna a iné. Z vtákov na území hniezdi orliak morský, bocian čierny,  volavka purpurová a mnohé ďalšie. Na území CHKO Latorica sa nachádza 11 maloplošných chránených území. Do Európskej sústavy chránených území - Natura 2000 je zaradených 12 území európskeho významu a Chránené vtáčie územie Medzibodrožie, Latorica, ktoré prekrýva značnú časť CHKO Latorica. Súčasťou CHKO je aj Ramsarská lokalita Latorica, ktorá  má nadregionálny  význam hlavne pre migráciu organizmov. Bola zapísaná medzi medzinárodne významné mokrade v roku 1993.

hmyz

fúzač veľký, modlivka zelená, pestroň vlkovcový, vidlochvost feniklový, vidlochvost ovocný

 

obojživelníky

hrabavka škvrnitá, ropucha zelená, ropucha bradavičnatá, rosnička zelená, skokan ostropyský, skokan štíhly, skokan rapotavý, skokan krátkonohý, korunka červenobruchá

plazy

korytnačka močiarna, jašterica bystrá, jašterica zelená, užovka obojková, užovka hladká, slepúch lámavý

cicavce

los mokraďový, vydra riečna, piskor lesný, piskor malý

ryby

blatniak tmavý, kolok veľký, hrúz Kesslerov, hrebenačka pásavá, šabľa krivočiara

vtáky

bučiak trsťový (Botaurus stellaris), bocian čierny (Ciconia nigra), ďateľ prostredný (Dendrocopos medius), chrapkáč poľný (Crex crex), haja tmavá (Milvus migrans), kaňa popolavá (Circus pygargus), kaňa močiarna (Circus aeruginosus), kalužiak červenonohý (Tringa totanus), volavka purpurová (Ardea purpurea), volavka striebristá (Egretta garzetta), strakoš kolesár (Lanius minor)

 


Kontakt : https://www.sopsr.sk/index.php?page=posobnost&id=26