Náučné chodníky

    Náučné chodníky nachádzajúce sa v Dolnom Zemplíne ponúkajú nielen krásy a zaujímavosti, ale aj technické pamiatky.  Na území Dolného Zemplína sa nachádzajú štyri náučné chodníky:

Náučný chodník Remetské Hámre – Morské oko

            Tento náučný chodník sa nachádza v CHKO Vihorlat, v okrese Sobrance. Môžeme tu vidieť jazero Morské oko (Veľké vihorlatské jazero), ktoré je zároveň najväčším jazerom Vihorlatu. Krásne sú aj vrchoviská, slatiny a rašeliniská. V oblasti je zaujímavá obec Remetské Hámre, známa predovšetkým tradíciou drevorubačstva, pálením dreveného uhlia, baníctvom i železiarstvo. Náučný chodník prechádza cez chránené územia – CHKO Latorica, NPR Morské oko a okres Sobrance.

Náučný chodník Morské oko – Sninský kameň – Sninské rybníky

Náučný chodník sa tiež nachádza v CHKO Vihorlat a zasahuje do okresov Sobrance a Snina. Do oblasti patrí jazero Morské oko a prírodná pamiatka Sninský kameň. Ide o eróznu trosku lávového prúdu, ktorá je zároveň aj významnou botanickou lokalitou, kde sa vyskytuje živý symbol Vihorlatu a to Telekia ozdobná. Jazero Morské oko vzniklo zahradením doliny potoka Okna pri sopečnej činnosti. Náučný chodník je rozdelený na tri okruhy.

Lesný náučný chodník

            Ide o nenáročný chodník nachádzajúci sa v CHKO Vihorlat v okrese Sobrance. Začína sa na Sninskom kameni a končí na náučnom chodníku Morské oko. Môžeme tu vidieť Milier – maketu míle na pálenie dreveného uhlia, oddychové zariadenia, škodcov lesných drevín na území Vihorlatských lesov, poľovníctvo a poľovnícke zariadenia. Ďalej to je zaujímavá geológia, prírodné pomery a lesná železnička.

Náučný chodník Vtáčím rajom pri Iňačovciach a Sennom

            Náučný chodník sa nachádza v Chránenom vtáčom území Senianske rybníky. Ide o územie európskeho významu, ktoré sa nachádza na území okresov Michalovce, ako aj Sobrance. Je to najväčšia sústava rybníkov nachádzajúca sa na území Slovenska. Zároveň sú tu zachovalé vlhké a mokré lúky. Tento náučný chodník, ktorého prejdenie trvá 3 až 5 hodín predstavuje históriu obce Iňačovce, zrekonštruovanú váhadlovú studňu, históriu pastierstva v kraji, druhy vtáctva v lokalite, históriu rybárstva v danom kraji, zachytáva prínos veľkých lúk pre prírodu a ľudí. Na území sa nachádza aj vyhliadková veža, rôzne druhy vtáctva a historický kaštielik Senné.

 

Názov náučného chodníka

Východiskové miesto

Dĺžka trasy

Čas prechodu

Počet zastávok

Náročnosť terénu

Remetské Hámre – Morské oko

obec Remetské Hámre

8 km

2,5 hod

7

nenáročný

Morské oko – Sninský kameň – Sninské rybníky

podľa okruhov – 1. Morské oko, 2.  Morské oko – Sninský kameň, 3. Sninský kameň – Sninské rybníky

1.  okruh 4 km, 2. okruh 4 km 3. okruh 8 km

rôzny podľa zvolenej trasy

10

nenáročný, 2. okruh stredne náročný

Lesný náučný chodník

turistický chodník na Sninský kameň

2,5 km

1 -2 hod

9

nenáročný

Vtáčí raj  pri Iňačovciach a Sennom

z obcí  Iňačovce, Senné, Blatné Remety

8 km

3.5 až 5 hod

-

-