Typy wildlife turizmu

    Wildlife turizmus, čiže turizmus spojený s faunou a flórou je možno rozdeliť podľa motivácie turistov a úrovne interakcií turistov s voľne žijúcimi živočíchmi na :

  1. Neškodný Wildlife turizmus

Neškodný wildlife turizmus zahŕňa rekreačné aktivity, pri ktorých sa živočíchy nechytajú ani nezabíjajú. Wildlife pozorovanie, videozáznam a fotografovanie sú najčastejšími formami neškodného wildlife turizmu. Aj neškodná pasívna činnosť môže mať vplyv na voľne žijúce živočíchy a ich biotopy. Fotografi, ktorí dávajú prednosť získaniu bližšieho pohľadu na voľne žijúce živočíchy, môžu produkovať ďalšie narušenie prírody na rozdiel od prírodného pozorovateľa, ktorý pozoruje z bezpečnej vzdialenosti. 

  1. Zhubný Wildlife turizmus

Spotrebné využívanie voľne žijúcich zvierat pre zábavu zahŕňa aj odchyt alebo usmrcovanie niektorých druhov cieľových zvierat. Môže sa uskutočňovať napríklad  vo forme rekreačného lovu vodného vtáctva alebo veľkého lovu (môžu byť ocenení samotným mäsom), rekreačného rybolovu (ryby môžu byť prepustené po chytení alebo ocenené na potraviny), alebo vo forme trofejného lovu a rybárčenia (trofej sama o sebe je cenná rovnako ako vzrušenie z lovu). Väčšina wildlife turistov využíva pri cestách za lovom safari výlety s batohom na chrbte, používa aj kone, prípadne  na prepravu aj kanoe. Rekreačný lov zvyčajne začína pri súmraku alebo svitaní alebo počas dňa, zvyčajne sa pri tom cestuje pešo.